diffutils 2.7.10 - en to da translation catalogue (179 entries)

en:   Either GFMT or LFMT may contain:
        %%  %
        %c'C'  the single character C
        %c'\OOO'  the character with octal code OOO
da:   Enten kan GFMT eller LFMT indeholde:
        %% %
        %c'T'  tegnet T alene
        %c'\000'  tegnet med oktal kode 000

en:   GFMT may contain:
        %<  lines from FILE1
        %>  lines from FILE2
        %=  lines common to FILE1 and FILE2
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}LETTER  printf-style spec for LETTER
          LETTERs are as follows for new group, lower case for old group:
            F  first line number
            L  last line number
            N  number of lines = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1
da:   GFMT må indeholde:
        %<  linjer fra FIL1
        %>  linjer fra FIL2
        %=  linjer, der er fælles mellem FIL1 og FIL2
        %[-][BREDDE][.[PRÆC]]{doxX}BOGSTAV  printf-type specifikation for BOGSTAV
          BOGSAV er som nedenfor for en ny gruppe, små bogstaver for gammel gruppe:
            F  første linjenummer
            L  sidste linjenummer
            N  antal linjer = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1

en:   LFMT may contain:
        %L  contents of line
        %l  contents of line, excluding any trailing newline
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}n  printf-style spec for input line number
da:   LFMT må indeholde:
        %L  indhold af linje
        %l  indhold af linje, undtagen eventuel følgende linjeskift
        %[-][BREDDE][.[PRÆC]]{doxX}n  printf-stil angivelse af inddata linjenummer

en:   LTYPE is `old', `new', or `unchanged'.  GTYPE is LTYPE or `changed'.
da:   LTYPE er 'gammel', 'ny' eller 'uændret'.  GTYPE er LTYPE eller 'ændret'.

en:   Skip the first SKIP1 bytes of FILE1 and the first SKIP2 bytes of FILE2.
da:   Overspring de første SPRING1 byte i FIL1 og de første SPRING2 byte i FIL2.

en: %s %s differ: byte %s, line %s
da: %s %s afviger: byte %s, linje %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
da: %s %s afviger: tegn %s, linje %s er %3o %s %3o %s

en: %s: diff failed:
da: %s: diff fejlede:

en: %s: illegal option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: invalid option -- %c
da: %s: ugyldigt tilvalg -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '%c%s' tillader ikke et parameter

en: %s: option `%s' is ambiguous
da: %s: tilvalg '%s' er flertydigt

en: %s: option `%s' requires an argument
da: %s: tilvalg '--%s' tillader ikke et parameter

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalg '--%s' tillader ikke et parameter

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: tilvalget '-W %s' tillader ikke et parameter

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
da: %s: tilvalget '-W %s' er flertydigt

en: %s: option requires an argument -- %c
da: %s: tilvalg kræver et parameter -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
da: %s: ukendt tilvalg '%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
da: %s: ukendt tilvalg '--%s'

en: --GTYPE-group-format=GFMT  Similar, but format GTYPE input groups with GFMT.
da: --GTYPE-group-format=GFMT  Det samme, men formatér GTYPE inddata grupper med GFMT

en: --LTYPE-line-format=LFMT  Similar, but format LTYPE input lines with LFMT.
da: --LTYPE-line-format=LFMT  Det samme, men formatér LTYPE inddata med LFMT

en: --binary  Read and write data in binary mode.
da: --binary  Læs og skriv data binært.

en: --diff-program=PROGRAM  Use PROGRAM to compare files.
da: --diff-program=PROGRAM  Brug PROGRAM til at sammenligne filerne.

en: --from-file and --to-file both specified
da: både --from-file og --to-file er angivet

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
da: --from-file=FIL1  Sammenlign FIL1 med alle operanter.  FIL1 må godt være et katalog.

en: --help  Output this help.
da: --help  Vis denne hjælp.

en: --horizon-lines=NUM  Keep NUM lines of the common prefix and suffix.
da: --horizon-lines=ANTAL  Behold ANTAL linjer af fælles præfix og suffiks.

en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
da: --ignore-file-name-case  Ignorér versalforskelle ved sammenligning af filnavne.

en: --line-format=LFMT  Similar, but format all input lines with LFMT.
da: --line-format=LFMT  Det samme, men formatér alle indlæste linjer med LFMT.

en: --no-ignore-file-name-case  Consider case when comparing file names.
da: --no-ignore-file-name-case  Bemærk versalforskelle, når filnavne sammenlignes.

en: --normal  Output a normal diff.
da: --normal  Udlæs en almindelig diff.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
da: --speed-large-files  Antag store filer og mange spredte, små ændringer.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
da: --strip-trailing-cr  Fjern afsluttende vognretur (carriage return) i inddata.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
da: --to-file=FIL1  Sammenlign alle operanter med FIL2.  FIL2 må godt være et katalog.

en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
da: --unidirectional-new-file  Behandl første manglende filer som var de tomme.

en: -3  --easy-only  Output unmerged nonoverlapping changes.
da: -3  --easy-only  Udlæs ikke-flettede, ikke-overlappende ændringer.

en: -A  --show-all  Output all changes, bracketing conflicts.
da: -A  --show-all  Udlæs alle ændringer, konflikter i paranteser.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
da: -B  --ignore-blank-lines  Ignorér ændringer med udelukkende tomme linjer.

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
da: -D NAVN  --ifdef=NAVN  Udlæs flettet fil for at vise '#ifdef NAVN' ændringer.

en: -D option not supported with directories
da: -D tilvalg understøttes ikke for kataloger

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
da: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore ændringer, der skyldes tabulatoromsætning.

en: -E  --show-overlap  Output unmerged changes, bracketing conflicts.
da: -E  --show-overlap  Udlæs uflettede ændringer, konflikter i paranteser

en: -H  --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
da: -H  --speed-large-files  Antag store filer og mange spredte, små ændringer.

en: -I RE  --ignore-matching-lines=RE  Ignore changes whose lines all match RE.
da: -I MØNSTER  --ignore-matching-lines=MØNSTER  Ignorér ændringer, hvis linjer alle matcher MØNSTER.

en: -L LABEL  --label=LABEL  Use LABEL instead of file name.
da: -L MÆRKE  --label=MÆRKE  Brug MÆRKE i stedet for filnavn.

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
da: -N  --new-file  Behandl manglende filer som var de tomme.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
da: -S FIL  --starting-file=FIL  Star med FIL, når kataloger sammenlignes.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
da: -T --initial-tab  Få tabulatorer på linje ved at forudstille en tabulator.

en: -W  --ignore-all-space  Ignore all white space.
da: -W  --ignore-all-space  Ignorer alle mellemrumskarakterer.

en: -X  Output overlapping changes, bracketing them.
da: -X  Udlæs overlappende ændringer, i paranteser.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
da: -X FIL  --exclude-from=FIL  Udelad filer, der matcher ethvert mønster i FIL.

en: -a  --text  Treat all files as text.
da: -a  --text  Behandl alle filer som tekst.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
da: -b  --ignore-space-change  Ignorér ændringer i antallet af mellemrumstegn.

en: -b  --print-bytes  Print differing bytes.
da: -b  --print-byte   Vis afvigende byte.

en: -c  -C NUM  --context[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of copied context.
    -u  -U NUM  --unified[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of unified context.
      --label LABEL  Use LABEL instead of file name.
      -p  --show-c-function  Show which C function each change is in.
      -F RE  --show-function-line=RE  Show the most recent line matching RE.
da: -c  -C ANTAL  --context[=ANTAL]  Udlæs ANTAL (standard 3) linjer af kopieret kontekst.
    -u  -U ANTAL  --unified[=ANTAL]  Udlæs ANTAL (standard 3) linjer af unified kontekst.
      -L MÆRKE  --label MÆRKE  Brug MÆRKE i stedet for filnavn.
      -p --show-c-function  Vis hvilken C funktion hver ændring er i.
      -F MØNSTER  --show-function-line=MØNSTER  Vis den sidste foregående linje, der matcher MØNSTER.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
da: -d  --minimal  Grundigt forsøg på at finde et mindre antal ændringer.

en: -e  --ed  Output an ed script.
da: -e  --ed  Udlæs et ed skript.

en: -e  --ed  Output unmerged changes from OLDFILE to YOURFILE into MYFILE.
da: -e  --ed  Udlæs uflettede ændringer mellem GAMMELFIL og DINFIL til MINFIL.

en: -i  --ignore-case  Consider upper- and lower-case to be the same.
da: -e  --ignore-case  Anse store og små bogstaver for at være ens.

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
da: -i  --ignore-case  Ignorér versalforskelle i filindholdet

en: -i  Append `w' and `q' commands to ed scripts.
da: -i  Tilføj 'w' og 'q'-kommandoer til ed skripter.

en: -i SKIP  --ignore-initial=SKIP  Skip the first SKIP bytes of input.
da: -i SPRING --ignore-initial=SPRING   Overspring de første SPRING byte i inddata.

en: -i SKIP1:SKIP2  --ignore-initial=SKIP1:SKIP2
da: -i SPRING1:SPRING2  --ignore-initial=SPRING1:SPRING2

en: -l  --left-column  Output only the left column of common lines.
da: -l  --left-column  Vis kun venstre kolonne af identiske linjer.

en: -l  --paginate  Pass the output through `pr' to paginate it.
da: -l  --paginate  Led uddata gennem 'pr' for at sideinddele det.

en: -l  --verbose  Output byte numbers and values of all differing bytes.
da: -l  --verbose  Vis antal byte og værdierne for alle afvigende byte.

en: -m  --merge  Output merged file instead of ed script (default -A).
da: -m  --merge  Udlæs flettet fil i stedet for ed skript (standard -A).

en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
da: -n  --rcs  Udlæs en diff i RCS-format.

en: -n LIMIT  --bytes=LIMIT  Compare at most LIMIT bytes.
da: -n GRÆNSE --bytes=GRÆNSE Sammenlign højst GRÆNSE byte.

en: -o FILE  --output=FILE  Operate interactively, sending output to FILE.
da: -o FIL  --output=FIL  Arbejd interaktivt, send uddata til FIL.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
da: -q  --brief  Undersøg kun om filerne er ens eller ej.

en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
da: -r  --recursive  Sammenlign alle fundne underkataloger rekursivt.

en: -s  --quiet  --silent  Output nothing; yield exit status only.
da: -s  --quiet  --silent  Ingen udlæsning; sæt kun en afslutnings-slut-kode.

en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
da: -s  --report-identical-files  Rapportér hvis to filer er ens.

en: -s  --suppress-common-lines  Do not output common lines.
da: -s  --suppress-common-lines  Udlæs ingen identiske linjer.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
da: -t  --expand-tabs  Lav tabulatorer om til mellemrum i output.

en: -v  --version  Output version info.
da: -v  --version  Vis versions-info.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
da: -w  --ignore-all-space  Ignorér alle mellemrums-tegn.

en: -w NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) columns per line.
da: -w ANTAL  --width=ANTAL  Udlæs højst ANTAL (standard 130) søjler per linje.

en: -x  --overlap-only  Output overlapping changes.
da: -x  --overlap-only  Vis kun overlappende ændringer.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
da: -x MØNSTER  --exclude=MØNSTER  Udelad filer, det matcher MØNSTER.

en: -y  --side-by-side  Output in two columns.
      -W NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) print columns.
      --left-column  Output only the left column of common lines.
      --suppress-common-lines  Do not output common lines.
da: -y  --side-by-side  Udlæs i to kolonner.
      -W ANTAL  --width=ANTAL  Udlæs højst ANTAL (standard 130) skriftsøjler.
      --left-column  Vis kun venstre kolonne af identiske linjer.
      --suppress-common-lines  Udlæs ikke sammenfaldende linjer.

en: Binary files %s and %s differ
da: Binære filer %s og %s er forskellige

en: Common subdirectories: %s and %s
da: Identiske underkataloger: %s og %s

en: Compare files line by line.
da: Sammenlign filer linje for linje

en: Compare three files line by line.
da: Sammenlign tre filer linje for linje.

en: Compare two files byte by byte.
da: Sammenlign to filer byte for byte.

en: FILES are `FILE1 FILE2' or `DIR1 DIR2' or `DIR FILE...' or `FILE... DIR'.
da: FILER er 'FIL1 FIL2' eller 'KATALOG1 KATALOG2' eller 'KATALOG FIL...' eller 'FIL... KATALOG'.

en: File %s is a %s while file %s is a %s
da: Filen %s er en %s mens filen %s er en %s

en: Files %s and %s are identical
da: Filerne %s og %s er identiske

en: Files %s and %s differ
da: Filerne %s og %s er forskellige

en: If --from-file or --to-file is given, there are no restrictions on FILES.
da: hvis --from-file eller --to-file er angivet, er der ingen restriktioner på FILER.

en: If a FILE is `-' or missing, read standard input.
da: Såfremt en FIL er '_' eller mangler, læses fra standard inddata.

en: If a FILE is `-', read standard input.
da: Såfremt en FIL er '-', læses fra standard-ind.

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagud-reference

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt navn på tegn-klasse

en: Invalid collation character
da: Ugyldig sammenlignings-tegn

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foranstillet regulært udtryk

en: Invalid range end
da: Ugyldig område-afslutning

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Memory exhausted
da: Hukommelse opbrugt

en: No match
da: Ingen match

en: No newline at end of file
da: Intet linjeskift ved filafslutning

en: No previous regular expression
da: Intet foranstillet regulært udtryk

en: Only in %s: %s
da: Kun i %s: %s

en: Premature end of regular expression
da: For tidlig afslutning på regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: For stort regulært udtryk

en: Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
da: Raportér programfejl på engelsk til <bug-gnu-utils@gnu.org>.

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
da: SPRING-værdier kan efterfølges af følgende enheder:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, og så videre for T, P, E, Z, Y.

en: SKIP1 and SKIP2 are the number of bytes to skip in each file.
da: SPRING1 og SPRING2 er antallet af byte, der skal overspringes i hver fil.

en: Side-by-side merge of file differences.
da: Ved-siden-af-hinanden-sammenfletning af filforskelle.

en: Success
da: Succes

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute copies of this program
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
da: Dette program kommer HELT UDEN GARANTI i den udstrækning, loven tillader det.
    Du må videredistribuere kopier af dette program
    under betingelserne i GNU General Public License (GPL).
    Se filen COPYING for flere oplysninger om dette.

en: Trailing backslash
da: Efterstillet backslash

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)

en: Unmatched [ or [^
da: Uparret [ eller [^

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
da: Brug: %s [TILVALG]... FIL1 FIL2

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
da: Brug: %s [TILVALG]... FIL1 [FIL2 [SPRING1 [SPRING2]]]

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
da: Brug: %s [TILVALG]... FILER

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
da: Brug: %s [TILVALG]... MINFIL GAMMELFIL DINFIL

en: Written by Paul Eggert, Mike Haertel, David Hayes,
    Richard Stallman, and Len Tower.
da: Skrevet af Paul Eggert, Mike Haertel, David Hayes,
    Richard Stallman og Len Tower.

en: Written by Randy Smith.
da: Skrevet af Randy Smith.

en: Written by Thomas Lord.
da: Skrevet af Thomas Lord.

en: Written by Torbjorn Granlund and David MacKenzie.
da: Skrevet af Torbjorn Granlund og David MacKenzie.

en: `-%ld' option is obsolete; omit it
da: Tilvalget '-%ld' er forældet; udelad det

en: `-%ld' option is obsolete; use `-%c %ld'
da: Tilvalget '-%ld' er forældet; benyt '-%c %ld'

en: `-' specified for more than one input file
da: '-' angiver mere en én ind-fil

en: block special file
da: blok-specialfil

en: both files to be compared are directories
da: begge filer der sammenlignes er kataloger

en: cannot compare `-' to a directory
da: kan ikke sammenligne '-' med et katalog

en: cannot compare file names `%s' and `%s'
da: kan ikke sammenligne filnavnene '%s' og '%s'

en: cannot interactively merge standard input
da: kan ikke indflette standard input interaktivt

en: character special file
da: tegn-specialfil

en: cmp: EOF on %s
da: cmp: filafslutning på %s

en: conflicting %s option value `%s'
da: modstridende værdi for %s-tilvalget: '%s'

en: conflicting output style options
da: modstridende valg af uddata-stil

en: conflicting width options
da: modstridende breddeangivelser

en: directory
da: katalog

en: ed:	Edit then use both versions, each decorated with a header.
    eb:	Edit then use both versions.
    el:	Edit then use the left version.
    er:	Edit then use the right version.
    e:	Edit a new version.
    l:	Use the left version.
    r:	Use the right version.
    s:	Silently include common lines.
    v:	Verbosely include common lines.
    q:	Quit.
da: ed:	Redigér og brug så begge udgaver, hver udstyret med et hoved.
    eb:	Redigér og brug så begge udgaver.
    el:	Redigér og brug så venstre udgave.
    er:	Redigér og brug så højre udgave.
    e:	Redigér en ny udgave.
    l:	Brug venstre udgave.
    r:	Brug højre udgave.
    s:	Medtag tavst fælles linjer.
    v:	Medtag og vis fælles linjer.
    q:	Afslut.

en: extra operand `%s'
da: ekstra operant '%s'

en: incompatible options
da: inkompatible tilvalg

en: input file shrank
da: ind-fil formindskedes

en: internal error: invalid diff type in process_diff
da: intern fejl: ugyldig diff type i process_diff

en: internal error: invalid diff type passed to output
da: intern fejl: ugyldig diff type sendt til uddata

en: internal error: screwup in format of diff blocks
da: intern fejl: rod i formatet på diff blokke

en: invalid --bytes value `%s'
da: ugyldig '--bytes'-værdi `%s'

en: invalid --ignore-initial value `%s'
da: ugyldig '--ignore-initial'-værdi `%s'

en: invalid context length `%s'
da: ugyldig indholdslængde '%s'

en: invalid diff format; incomplete last line
da: ugyldigt diff format; uafsluttet sidste linje

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
da: ugyldigt diff format; forkerte linje-begyndelses-tegn

en: invalid diff format; invalid change separator
da: ugyldigt diff format; ugyldig ændrings-separator

en: invalid horizon length `%s'
da: ugyldig horisont-længde '%s'

en: invalid width `%s'
da: ugyldig bredde '%s'

en: memory exhausted
da: hukommelse opbrugt

en: message queue
da: meddelelseskø

en: missing operand after `%s'
da: manglende operant efter '%s'

en: options -l and -s are incompatible
da: tilvalgene -l og -s er inkompatible

en: pagination not supported on this host
da: paginering understøttes ikke af denne vært

en: program error
da: programfejl

en: read failed
da: læsning mislykkedes

en: regular empty file
da: almindelig tom fil

en: regular file
da: almindelig fil

en: semaphore
da: signal

en: shared memory object
da: delt hukommelses-objekt

en: socket
da: stik

en: stack overflow
da: stakoverløb

en: standard output
da: standard-ud

en: subsidiary program `%s' failed
da: hjælpeprogram '%s' fejlede

en: subsidiary program `%s' not executable
da: hjælpeprogram '%s' er ikke eksekverbart

en: subsidiary program `%s' not found
da: hjælpeprogram '%s' blev ikke fundet

en: too many file label options
da: for mange fil-mærke tilvalg

en: typed memory object
da: typeangivet hukommelses-objekt

en: weird file
da: mystisk fil

en: write failed
da: skrivning mislykkedes
